Politechnika Poznańska

Lider:
Zbysław Dymaczewski zbyslaw.dymaczewski@put.poznan.pl

Politechnika Poznańska to wiodąca uczelnia techniczna w kraju, kształcąca na 9 wydziałach, prowadzących łącznie 31 kierunków studiów. Studiuje tu około 16 000 studentów, a o ich edukację dba ponad 1300 nauczycieli akademickich. Potwierdzeniem wysokiej pozycji naukowej uczelni jest ocena parametryczna jednostek naukowych KEJN (Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych). Politechnika Poznańska posiada ponad 460 aktywnych umów bilateralnych w programie Erasmus+, które umożliwiają wyjazdy zagraniczne ponad tysiącowi studentów i kilkuset pracownikom oraz ponad 190 aktywnych umów z ośrodkami zagranicznymi z całego świata, w tym wspólne badania i wymianę studentów i uczelni pracowników.

https://www.put.poznan.pl/en/university/about-university

AQUANET Spółka Akcyjna

Lider:
Paulina Szulc

AQUANET SA (AQ) jest jedną z wiodących firm wodociągowo-kanalizacyjnych w Polsce. Dzięki ponad 150-letniemu doświadczeniu w zarządzaniu obiegiem wody w Wielkopolsce, AQ chce na nowo napisać historię polskiego sektora ścieków. Wierzymy, że połączenie praktycznego i naukowego podejścia, przy jednoczesnym kierowaniu się dbałością o środowisko naturalne, skutkuje nową jakością ekocyrkulacji i bioekomii wprowadzonej do oczyszczania ścieków. Od ponad 25 lat Aquanet inicjuje projekty badawczo-rozwojowe z Politechniką Poznańską i innymi uczelniami, przedsiębiorstwami użyteczności publicznej i firmami m.in. skupiając się na lepszym usuwaniu i odzyskiwaniu składników odżywczych, fermentacji beztlenowej i inteligentnym zarządzaniu odpadami spożywczymi. Wszystkie te badania, często prowadzone w skali pilotażowej, na dużą skalę, a nawet na pełną skalę, przyspieszyły zaangażowanie AQ i PUT w działalność badawczo-rozwojową i innowacyjną, w tym w projekt BARITECH (2013-2017) finansowany z funduszy norweskich.

Politechnika Gdańska

Lider:
Jacek Mąkinia
jmakinia@pg.edu.pl

Politechnika Gdańska (PG) ma 9 wydziałów i kształci ok. 16 000 studentów. W projekt zaangażowani będą pracownicy Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska (kategoria naukowa A). Zespół posiada bogate doświadczenie w realizacji krajowych i międzynarodowych projektów badawczych ukierunkowanych na praktyczne zastosowania (w tym 2 projekty w ramach Programów Ramowych UE oraz 2 projekty w ramach Programów Operacyjnych POIG i POIR), a także w opracowywaniu i wdrażaniu nowych technologii, sprzętu i stanowisk badawczych.

Politechnika Śląska

Lider:
Joanna Surmacz – Górska
joanna.s.gorska@polsl.pl

Politechnika Śląska (SUT), założona w 1945 roku, jest najstarszą uczelnią techniczną na Górnym Śląsku i jedną z najbardziej prestiżowych w Polsce. Posiada 15 jednostek dydaktycznych oraz 13 wydziałów i oferuje obecnie prawie 60 programów studiów i ok. 200 specjalności, w tym całe spektrum studiów inżynierskich. Obecnie Politechnika Śląska kształci prawie 20 000 studentów. Zakład Biotechnologii Środowiska EBD jest częścią utworzonego w 1993 roku Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki. Wydział posiada najwyższą kategorię naukową A+ w klasyfikacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Obecnie EBD jest jednym z wiodących ośrodków naukowo-dydaktycznych w dziedzinie biotechnologii środowiska w Polsce. Liczne projekty badawcze (np. projekty UE POSEIDON i KNAPPE), tworzenie sieci i działania edukacyjne (np. projekty UE TRITON i akcje COST) oraz współpraca z władzami lokalnymi i przemysłem. EBD łączy badania teoretyczne i stosowane w naukach o środowisku, zwłaszcza w biotechnologii połączone z innymi procesami w technikach współoczyszczania i ekotoksykologii. Zespół EBD posiada doświadczenie w usuwaniu substancji humusowych zdobyte w projektach związanych z oczyszczaniem odcieków, gdzie metody biologiczne z powodzeniem połączono z zaawansowanymi procesami utleniania.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski

Lider:
Sławomir Ciesielski
slawomir.ciesielski@uwm.edu.pl

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (UWM) w Olsztynie jest uczelnią publiczną z 17 wydziałami. UWM ma obecnie 74 kierunki i kształci ponad 20 000 studentów. Projekt będzie realizowany przez pracowników Katedry Biotechnologii Środowiska (KBŚ) Wydziału Nauk o Środowisku. KBŚ posiada doświadczenie w realizacji projektów naukowych z zakresu biotechnologii środowiska i inżynierii środowiska finansowanych zarówno przez instytucje państwowe, jak i sektor prywatny. Katedra Biotechnologii Środowiska współdziała z kadrą specjalizującą się w biotechnologii, mikrobiologii molekularnej oraz inżynierii środowiska. Zespół badawczy posiada doświadczenie w stosowaniu metod mikrobiologii, oczyszczania ścieków, syntezy i ekstrakcji biopolimerów. Zespół współpracuje z innymi polskimi partnerami (PG, PP, Politechnika Śląska) w projektach finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Norwegian Institute for Water Research

Lider:
Paweł Krzemiński
pkr@niva.no

Norwegian Institute for Water Research (Norweski Instytut Badań nad Wodą) jest wiodącym w Norwegii profesjonalnym centrum kompetencji w zakresie zagadnień środowiskowych i zasobów związanych z wodą. NIVA prowadzi badania podstawowe i stosowane, monitoring oraz prace innowacyjne i rozwojowe. Ekspertyza 15 sekcji badawczych NIVA obejmuje m.in. obszary gospodarki wodnej, technologii środowiskowych, zanieczyszczeń środowiska. Rocznie ponad 200 pracowników realizuje ok. 700 projektów na poziomie międzynarodowym, krajowym i lokalnym. NIVA ma rozległe doświadczenie w międzynarodowej współpracy badawczej z międzynarodowymi zadaniami stanowiącymi 25% obrotów w 2018 roku. NIVA prowadzi dotychczasową i bieżącą współpracę z VEAS, a wcześniej współpracowała z SUT i PUT w ramach akcji Water2020 COST. Zespół badawczy NIVA składa się zarówno z doświadczonych, jak i młodych naukowców z doświadczeniem w zakresie biotechnologii, inżynierii środowiskowej i chemicznej, biologii molekularnej i chemii analitycznej.

VEAS Vestfjorden Avløpsselskap

Lider:
Rune Holmstad
ruho@veas.nu

Vestfjorden Avløpsselskap (VEAS) to międzygminna firma, która projektuje, buduje, jest właścicielem i operatorem VEAS WWTP, największej norweskiej oczyszczalni ścieków (ok. 750 000 osób). Firma jest współwłasnością gmin Oslo, Bærum i Asker. VEAS WWTP to zaawansowana oczyszczalnia chemiczno-biologiczna, która już dziś wykorzystuje wiele zasobów naturalnych zawartych w ściekach; produkują biogaz, środek do wzbogacania gleby (gleba VEAS) i produkt nawozowy azotowy (azotan amonu) oraz ułatwiają i sprzedają prawo do odzysku ciepła ze wlotu spółkom ciepłowniczym. VEAS zawsze podążał naprzód i był innowacyjny oraz brał udział w wielu krajowych i międzynarodowych projektach badawczych mających na celu poprawę leczenia i procesów rekonwalescencji. Kilka z tych projektów było realizowanych wspólnie z NIVA. Ze względu na ich kilkudziesięcioletnie doświadczenie w odpędzaniu i odzyskiwaniu amoniaku, ich inżynier procesu będzie bezpośrednio zaangażowany w pilotażowe testy odpędzania amoniaku, połączone odzyskiwanie azotu i uszlachetnianie biogazu w VEAS WWTP. VEAS ułatwi testy terenowe MEC w zakładzie. Starszy kierownik projektu w dziale rozwoju strategicznego VEAS będzie kierował i koordynował wszystkie prace, które będą prowadzone przez personel VEAS w trakcie projektu.