SIREN

Integrated system for SImultaneous Recovery of Energy, organics and Nutrients and generation of valuable products from municipal wastewater project

About

Projekt

Ścieki nie powinny już być traktowane jako zagrożenie, ale jako pula zasobów z potencjałem do odzysku i wytwarzania wielu cennych produktów, takich jak biopolimery organiczne, składniki odżywcze, metale ciężkie, biopaliwa, energia cieplna itp. Projekt „Integrated system for SImultaneous Recovery of Energy, organics and Nutrients and generation of valuable products from municipal wastewater project” jest podzielony na pakiety pracy, które umożliwiają osiągnięcie celów projektu.

Working together for a green, competitive and inclusive Europe

Cele

Pakiety pracy

Głównym celem tego work package jest odzysk materii organicznej zawartej w osadzie nadmiernym w postaci biogazu, biopolimerów lub kwasów organicznych. Rozważane metody powinny być korzystne zarówno z ekonomicznego punktu widzenia, jak i przyjazne dla środowiska.

Ogólnym celem WP2 jest oczyszczanie ścieków i jednoczesne odzyskanie takich cennych substancji, jak związki organiczne i składniki odżywcze. Ciecz nadosadowa jest bogata zwłaszcza w amoniak, kwasy fosforowe i humusowe. Jeśli nie zostaną usunięte, wracają do głównego nurtu oczyszczalni, zwiększając normę załadunkową, co wpływa na wydajność procesów. Odzyskane cenne substancje poprawią wydajność roślin uprawnych z dodatkową korzyścią (produkcja nawozu).

Głównym celem WP3 jest produkcja H2 ze strumieni bogatych w substancje organiczne, w tym z platformy karboksylowej, przy użyciu elektrolizy mikrobiologicznej (MEC).

Głównym celem tego WP jest optymalizacja metod mikrobiologicznej charakterystyki biomasy wykorzystywanej w syntezie i odzysku cennych związków chemicznych.

Celem WP5 jest ocena modelowa i środowiskowa ocena cyklu życia (LCA) proponowanej zintegrowanej technologii i jej potencjału do wdrożenia w badanym zakładzie (Poznań). Kompleksowa analiza uwzględnia wydajność instalacji (jakość ścieków) wraz z najważniejszymi czynnikami zrównoważonego rozwoju, takimi jak odzyskiwanie zasobów (energia, składniki odżywcze i bioprodukty), ogólny bilans energetyczny i emisje gazów cieplarnianych (GHG).

Głównym celem jest określenie, do jakich zastosowań będą odpowiednie poszczególne odzyskiwane produkty, bezpośrednio lub po wprowadzeniu pewnych poprawek, w oparciu o główny skład produktów, poziom zanieczyszczeń i substancji niebezpiecznych. Wyniki oceny jakości, staranne określenie odpowiednich zastosowań i proponowanych środków przetwarzania powinny przyczynić się do przezwyciężenia barier we wdrażaniu i zwiększeniu potencjału ponownego wykorzystania odzyskanych produktów o wartości dodanej.

Partnerzy Projektu

Wyniki

Tutaj znajdziesz materiały z warsztatów, seminariów i publikacji prezentujące wyniki projektu z otwartym dostępem.